Evropska komisija je sprejela novo strategijo EU za prilagajanje podnebnim spremembam, v kateri je določen načrt, kako se pripraviti na neizbežne vplive podnebnih sprememb. Čeprav EU dela vse, kar je v njeni moči, da bi ublažila podnebne spremembe znotraj svojih meja in širše, se moramo pripraviti tudi na soočenje z neizogibnimi posledicami teh sprememb. Od smrtonosnih vročinskih valov in uničujočih suš do zdesetkanih gozdov in obal, ki jih spodkopava dviganje morske gladine – podnebne spremembe že terjajo svoj davek v Evropi in po svetu. Cilj današnjih predlogov, ki nadgrajujejo strategijo za prilagajanje podnebnim spremembam iz leta 2013, je, da se pozornost od razumevanja problema preusmeri k razvoju rešitev in da preidemo od načrtovanja k izvajanju.
Izvršni podpredsednik Evropske komisije za evropski zeleni dogovor Frans Timmermans je povedal: "Pandemija COVID-19 je jasno pokazala, da ima nezadostna pripravljenost lahko hude posledice. Proti podnebni krizi ni cepiva, vseeno pa se lahko borimo proti njej in se pripravimo na njene neizbežne posledice. Vplivi podnebnih sprememb so že občutni tako v Evropski uniji kot po svetu. Nova strategija za prilagajanje podnebnim spremembam nam bo pomagala pospešiti in izboljšati našo pripravljenost. Če se pripravimo že danes, še vedno lahko zgradimo prihodnost, ki bo odporna na podnebne spremembe."
Gospodarske izgube zaradi pogostejših ekstremnih vremenskih dogodkov naraščajo. V EU samo te izgube v povprečju že presegajo 12 milijard evrov na leto. Po previdnih ocenah naj bi izpostavljenost današnjega gospodarstva EU temperaturam, za 3 °C višjim od predindustrijske ravni, povzročila letno izgubo v višini vsaj 170 milijard evrov. Podnebne spremembe pa ne vplivajo le na gospodarstvo, temveč tudi na zdravje in dobro počutje Evropejk in Evropejcev, ki vse bolj trpijo zaradi vročinskih valov. Na svetovni ravni je bila leta 2019 najhujša naravna nesreča evropski vročinski val, zaradi katerega je umrlo 2 500 ljudi.
Naši ukrepi za prilagajanje podnebnim spremembam morajo vključevati vse dele družbe in vse ravni upravljanja v EU in zunaj nje. Prizadevali si bomo za oblikovanje družbe, odporne na podnebne spremembe, in sicer z izboljšanjem znanja o vplivih podnebnih sprememb in rešitvah za prilagajanje nanje, okrepitvijo načrtovanja prilagajanja in ocenjevanja podnebnih tveganj, pospešitvijo ukrepov za prilagajanje ter krepitvijo odpornosti proti podnebnim spremembam na svetovni ravni.
Vir in več informacij: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sl/ip_21_663
FOTO: Unsplash/Williams Bosen