Za Slovenijo je značilna velika spremenljivost vremenskih in podnebnih razmer, česar posledica je povečano število ekstremnih vremenskih dogodkov. Ti vplivajo na proizvodnjo hrane, povzročajo hudourniške poplave in plazove ter s tem škodo na objektih, v skrajnih primerih pa ogrožajo tudi človeška življenja. Predstavljajo vse večjo grožnjo tako za okolje kot socialni in gospodarski razvoj ter zahtevajo hitro ukrepanje.
Prehod na podnebno nevtralno družbo je izziv in obenem tudi priložnost za ustvarjanje boljše prihodnosti za vse! Gre za nas in naša vsakdanja življenja: kako proizvajamo, trošimo, se gibljemo, grejemo ali hladimo naše stavbe, delamo in živimo skupaj. Poleg vladnih politik in predpisov imajo pomembno vlogo tudi državljani, skupnosti in organizacije iz vseh sektorjev naše družbe in gospodarstva.
V pogovoru o trendih, ki jih lahko obrnemo v pravo smer, da bi zmanjšali vpliv na podnebne spremembe se bomo pogovarjali z naslednjimi gosti:
- Elena Višnar Malinovská - vodja oddelka za podnebne prilagoditve na Generalnem direktoratu za podnebne spremembe Evropske komisije;
- Katja Sreš- predstavnica društva Ekologi brez meja;
- Taj Zavodnik- strokovni sodelavec v Focus, društvo za sonaraven razvoj;
- Gaja Brecelj – direktorica fundacije Umanotera in slovenska #EUClimatePact ambasadorka.
V pogovoru, ki ga bo povezovala moderatorka Janja Erpič bomo iskali odgovore na naslednja vprašanja:
- kakšni so cilji Evropskega zelenega dogovora?
- s kakšnimi okoljskimi izzivi se srečujemo v Podravju?
- kakšne so napovedi za prihodnost?
- kako lahko pri doseganju ciljev podnebne nevtralnosti Evrope pripomore vsak državljan?
- kaj prinaša Evropski podnebni pakt?
Pogovor bo potekal v četrtek 14.januarja 2021 ob 11.00 uri, v živo ga boste lahko spremljali na naši Facebook strani Europe Direct Podravje. Opomnik si lahko nastavite TUKAJ.
Več informacij o Evropskem zelen dogovoru najdete TUKAJ.
Več informacij o Evropskem podnebnem paktu najdete TUKAJ.
Dogodek delno financira Evropska unija.