Webinar: Kaj prinaša zelena in digitalna prihodnost za trg dela?
Kakšni so trendi na trgu dela, ki pospešeno spreminjajo naša življenja in vplivajo na zaposlitvene možnosti in način dela. Kam se premikamo v Sloveniji, Evropi in globalno?
COVID-19 je povzročil spremembe na trgu dela hitreje, kot smo pričakovali. Kar je včasih veljalo za prihodnost dela, lahko rečemo, da je že sedanjost.
Četrta industrijske revolucija tehnoloških panog s seboj prinaša digitalizacijo, umetno inteligenco in številne nove priložnosti. Povpraševanje bo naraščalo tudi po delavcih, ki bodo lahko zapolnili delovna mesta zelenega gospodarstva. Le to namreč predstavlja drugo področje, ki se najbolj intenzivno razvija. Podjetja v Sloveniji, kot tujini se vedno bolj zavedajo pomembnosti trajnostnega razvoja in skrbi za okolja.
Kakšni so torej poklici prihodnosti? Nas bodo pri osnovnih veščinah zamenjali stroji? Katere so najhitreje rastoče zelene službe?
Izbira poklica je težka in izredno pomembna naloga, saj napačna odločitev lahko močno vpliva na našo prihodnost. Z izbiro poklica je namreč neločljivo povezana tudi smer izobrazbe. Pred odločitvijo je zato pomembno, da dobro razmislimo, kaj si sploh želimo početi v življenju in na katerem področju bomo v prihodnosti zaposljivi.
Prihodnost pa bo vsekakor zahtevala karierno prilagodljivost. Posledično so vse bolj cenjene splošne kompetence, t. i. mehke veščine, ki so med poklici prenosljive.
Zavod PIP v okviru EUROPE DIRECT Podravje in v sodelovanju z Zavodom Nefiks organizira webinar na katerem bomo spregovorili o pomembnosti vseživljenjskega neformalnega izobraževanja, poklicih in kompetencah prihodnosti ter delovnih mestih, ki jih bo sooblikoval zeleni in digitalni svet.
Predavanje bosta izvedli mladinski delavki iz Zavoda Nefiks, čigar poslanstvo je mladim in mladinskim organizacijam pomagati pri beleženju in evidentiranju neformalno pridobljenega znanja. Številnim mladim pomagajo pri kariernem razvoju, zaposlovanju in vstopu na trg dela.
Evropa, pripravljena na digitalno dobo
Digitalna tehnologija spreminja življenja ljudi. Cilj digitalne strategije EU je zagotoviti, da bo digitalna preobrazba koristila državljanom in podjetjem ter da bo pripomogla k doseganju cilja podnebno nevtralne Evrope do leta 2050.
Podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in svet. Da bi Evropa lahko premagala te izzive, bo evropski zeleni dogovor preoblikoval EU v sodobno, z viri gospodarno in konkurenčno gospodarstvo in zagotovil:
- ničelne neto emisije toplogrednih plinov do leta 2050
- gospodarska rast bo ločena od rabe virov
- noben človek in noben kraj ne bo prezrt
Dolgoročni proračun EU bo skupaj z začasnim instrumentom za spodbujanje okrevanja NextGenerationEU (NGEU) največji sveženj spodbud, ki se je kdaj koli financiral v Evropi. Za pomoč pri obnovi Evrope po pandemiji COVID-19 bo skupno na voljo 2,018 bilijona evrov v tekočih cenah. To bo bolj zelena, bolj digitalna in odpornejša Evropa.
Dogodek delno financira EU.