Na svetovni dan socialne pravičnosti, je več kot 100 evropskih civilnodružbenih organizacij, tudi iz Slovenije, v okviru instrumenta Evropske državljanske pobude pričelo s kampanjo, ki se zavzema za prepoved uvoza izdelkov v Evropo iz nezakonitih naselbin na zasedenih ozemljih.
Namen kampanje, v okviru katere bo potrebno zbrati milijon podpisov, je spodbuditi evropsko zakonodajo k prepovedi nezakonitega trgovanja in dobičkarstva od vojnih zločinov in kršenja človekovih pravic.
Evropsko državljansko pobudo koordinira koalicija Stop Settlements, ki vključuje evropske civilno družbene organizacije s področja človekovih pravic, socialne in podnebne pravičnosti, gibanja, sindikate in politične predstavnike, ki so se združili proti izkoriščanju zasedenih ozemelj in v podporo človekovim pravicam in pravičnemu trgovanju.
Kaj je Evropska državljanska pobuda?
Evropska državljanska pobuda je orodje za sodelovanje pri oblikovanju politike EU. Milijon državljanov iz najmanj četrtine držav članic EU lahko od Evropske komisije zahteva, da oblikuje zakonodajni predlog s področja, ki je v njeni pristojnosti. Organizatorji državljanske pobude, t. j. odbor državljanov, ki ga sestavlja vsaj 7 državljanov EU, ki prebivajo v vsaj 7 različnih državah članicah, imajo na voljo eno leto, da zberejo potrebno podporo. Podpise morajo potrditi pristojni organi v vsaki državi članici. Organizatorji uspešne pobude nato sodelujejo na predstavitivi v organizaciji Evropskega parlamenta. Komisija pa ima tri mesece časa, da preuči pobudo in se odloči, kako ukrepati.
Več informacij o pobudi za prepoved uvoza izdelkov iz nezakonitih naselbin na zasedenih ozemljih je na voljo na tej povezavi.