Informacijska točka Europe Direct Pomurje je v petek, 3. septembra, na Otoku ljubezni v Ižakovcih izvedla evropski piknik na temo digitalne prihodnosti na podeželju. »Še bolj moramo izkoristiti znanje, ki v regiji že prisotno, in uvajati pametne rešitve po meri ljudi. Evropske vasi lahko ponudijo primerljivo kakovost življenja kot mesta«, udeleženci sporočajo sorojakom in Evropi. Evropski pikniki v sproščenem vzdušju spodbujajo razpravo o temah, ki so pomembne za lokalno okolje in obenem za prihodnji razvoj EU. Dogodek je del debat državljank in državljanov po vseh Evropi, ki potekajo v okviru Konference o prihodnosti Evrope.
Osrednji gosti dogodka so bili Marko Virag (župan občine Beltinci), Franc Bogovič (poslanec v Evropskem parlamentu) in Stanislav Sraka (Razvojna agencija Sinergija), veliko besede v razpravi pa so imeli tudi domačini. Koncept pametnih skupnosti temelji predvsem na digitalizaciji in je namenjen iskanju rešitev za praktične probleme na različnih področjih na podeželju, kot so: promet, energetika, kmetijstvo, komunalne storitve, zdravje, sociala in dolgotrajna oskrba, turizem, podjetništvo, kulturna dediščina. Dogodek je potekal v občini Beltinci, ki svojo vizijo razvoja vse bolj temelji na konceptu pametnih skupnosti.
Župan občine Beltinci Marko Virag je izpostavil, da v EU pozornosti ne smemo namenjati zgolj pametnim mestom, temveč tudi pametnemu podeželju. Strategija Pametne skupnosti Beltinci bo temeljila na treh osnovnih načelih, in sicer: vključevanje, enostavnost in kvalitetno vodenje/upravljanje: »Strategija mora izhajati iz potreb ljudi, prav tako ni nujno, da vse rešitve temeljijo na digitalizaciji. Želim si še večjo vpetost občank in občanov pri pripravi in izvedbi ter da bi občina Beltinci postala testno območje, kjer bi raziskovalci in podjetniki preizkušali svoje inovativne rešitve.«
Evropski poslanec Franc Bogovič se že vrsto let ukvarja z razvojem pametnih vasi na ravni politik EU. Podeželje namreč lahko prebivalcem ponudi enako ali še bolj kvalitetno življenje od mest. Tudi po njegovem mnenju je potrebno zasledovati praktične rešitve, ki dejansko ustrezajo potrebam ljudi: »Pri razumevanju tega smo že dosegli velik napredek, a naj poudarim, da ne gre zgolj za uporabljanje digitalnih storitev, temveč da bi z njimi iskali in oblikovali dobre rešitve in javne storitve. Potenciale in vire, ki jih že imamo, moramo zgolj učinkovito prenesti v 21. stoletje.«
Stanislav Sraka iz razvojne agencije Sinergija je poudaril: »Pametne skupnosti vidim kot skupino motiviranih ljudi, ki zna na dolgi rok poskrbeti sama zase, pri tem pa je ključno odgovoriti na vprašanje, kako.« Po njegovem mnenju je potrebno izkoristiti potenciale, ki jih regija ima, in ne posegati za rešitvami, ki ne sodijo v pomursko okolje. Domačini so vedno največ naredili, ko so nastopili kot skupnost. Kljub digitalizaciji, ki prinaša napredek, si želi tudi območij brez interneta za mirno uživanje v naravi.
S tem se je strinjalo tudi nekaj udeležencev. V čudovitem okolju reke Mure se je razvila zanimiva razprava. Slišati je bilo mnenja, da bi morali še bolj izkoristi znanje, ki v regiji je prisotno, ter na ta način reševati prihodnje izzive. Prav tako je po mnenju nekaterih obravnavanje razkoraka med vasjo in mestom eno izmed ključnih evropskih vprašanj. Digitalizacijo da je potrebno uporabljati v zdravih okvirih in nikakor ne sme dobiti prevelikega nadzora nad ljudmi. »Dajmo graditi na tem, kar imamo, to pa je znanje. Ponosen sem na svojo skupnost in da živimo v državi, ki je med najboljšimi na svetu,« je dejal nekoliko starejši gospod. Udeleženka je poudarila, da ima ob dogodku ves čas občutek, da je med pravimi ljudmi ter da so ljudje na prvem mestu.
To je tudi namen konference o prihodnosti Evrope. »Pomembno je, da se pri razvoju politik prihodnosti sliši glas državljanov«, pravi Grega Donša, vodja informacijske točke Europe Direct Pomurje. »Konferenca o prihodnosti Evrope je priložnost za državljanke in državljane, da izrazijo svoj pogled na prihodnost Unije. Mnenja in predlogi udeležencev dogodka v Ižakovcih bodo javno objavljeni na osrednjem evropskem spletnem mestu https://futureu.europa.eu/?locale=sl in bodo prispevali k zaključkom tega edinstvenega posvetovalnega procesa na svetu. Z evropskimi pikniki bomo v Prekmurju še nadaljevali, tečejo tudi drugod po Sloveniji in Evropi, zato vse vabimo, da se vključijo.«
Več fotografij z dogodka najdete tukaj.