Sanacija celjske kotline je obsežen okoljski projekt, za katerega se Mestna občina Celje zavzema že vrsto let. Sanacija za lokalno skupnost predstavlja svojevrsten izziv, saj gre za zelo kompleksne postopke, ki poleg velikih finančnih vlaganj zahtevajo še vključitev različnih strok in medresorsko usklajevanje ukrepov. Za uspešno realizacijo zastavljenega si torej Mestna občina Celje prizadeva zagotoviti čim več podpore na državni, pa tudi evropski ravni.
Sanacija območja Stare Cinkarne z uporabo kalcitnega pepela je pred leti zahtevala nekaj več kot 1,2 milijona evrov. Postopek se je sicer izkazal za uspešnega, a se je celjska občina leta 2016 pridružila projektu GreenerSites in s pomočjo evropskih sredstev poskusno izvedla še druge metode, ki so primerne za reurbanizacijo območja Stare Cinkarne, hkrati pa so uporabne tudi pri načrtovanju in urejanju drugih območij - npr. zelenic, parkov, poti ob prometnicah, parkirišč in zemljišč za rekreacijske namene. Sicer pa je bil pred kratkim sklenjen tudi dogovor med Ministrstvom za okolje in prostor in Mestno občino Celje za začetek izvedbe ustreznih strokovnih podlag sanacije oziroma remediacije tega opuščenega industrijskega območja.
Med ostale projekte celjske občine za dvig kakovosti bivanja sodijo tudi zamenjava zemljine na igriščih javnih vrtcev ter ukrepi za čistejši zrak, npr. s pomočjo projektov trajnostne mobilnosti, grajenjem vzhodne obvoznice, ki bo preusmerila tranzitni promet in razbremenila izpust emisij v mestu, s širjenjem plinovodnega omrežja in sistema daljinskega ogrevanja, energetsko obnovo javnih zgradb in podeljevanjem občinskim subvencij za zamenjavo zastarelih kurilnih naprav. Vsi ti ukrepi že kažejo vidne pozitivne rezultate in so v zadnjih letih bistveno pripomogli k izboljšanju zraka v celjski kotlini.