Skip to main content

Domov

  • Domov
  • EU SI ti
  • ABC EFSI-ja
  • FILMSKI TEDEN
  • Novice
  • Dogodki
  • O nas
    • Europe Direct
    • ED Koper - Capodistria
    • ED Koroška
    • ED Zasavje
    • ED Novo mesto
    • ED Savinjska
    • ED Podravje
    • ED Pomurje
  • Mreže EK
  • FAQ

Iskalnik

D
Z

Slovenska Civilna zaščita najboljše organizirana v Evropi

Ob svetovnem dnevu Civilne zaščite, ki smo ga že tridesetič obeležili 1. marca 2020, je na Ptuju 5.marca potekala razprava o pomenu Civilne zaščite na lokalnem in državnem, pa tudi nivoju Evropske unije. Dr. Zoran Stančič iz predstavništva Evropske komisije v Sloveniji je ob tem poudaril, da slovenska Civilna zaščita sodi v sam vrh po organiziranosti in pripravljenosti v Evropi, pa tudi na svetu.

 

Nesebična pomoč pripadnikov Civilne zaščite je neprecenljiva, saj ljudem v težkih okoliščinah nudijo pomoč in solidarnost. Medtem, ko ogrožajo lastna življenja, pomagajo pri reševanju človeških življenj in zaščiti njihovega imetja, zato so nepogrešljivi del našega življenja v najtežjih trenutkih. Da bi se jim zahvalili za njihovo pomoč in prizadevanje, smo ob svetovnem dnevu Civilne zaščite odprli razstavo in povabili k razpravi o vlogi Civilne zaščite, v kateri so sodelovali dr. Zoran Stančič, vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, mag. Janez Merc, poveljnik civilne zaščite Ptuj in vodja sekretariata za splošne zadeve MO Ptuj, mag. Domen Torkar, vodja Službe za razvojne projekte pri Upravi RS za zaščito in reševanje, Alen Jevtović, direktor občinske uprave MO Ptuj, in Dragomir Murko, vodja izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Ptuj.

 

Zaščita in reševanje igrata pomembno vlogo v lokalnem okolju, manj pa se zavedamo, da solidarnost deluje tudi na mednarodni ravni. Poleg učinkovitega odziva na nesreče je zelo pomembna tudi preventiva, pripravljenost na nesreče in zmanjševanje posledic. Tudi v Sloveniji se zadnja leta soočamo z vse večjim številom naravnih nesreč, posledično pa prihaja do večjega števila posredovanja enot Civilne zaščite. “Ko se zgodi požar, šteje, da pomaga kdor je najbližje. Ko nastopijo velike težave, si države pomagajo čezmejno. Pomembno je, da država sama zaprosi za mehanizem, da nemudoma stopi v stik z evropskim kriznim centrom, kjer identificirajo načine pomoči," je izpostavil dr. Stančič in dodal, da je Slovenija omenjeni mehanizem koristila pred leti ob žledolomu, kjer je morala v najkrajšem času državljanom zagotoviti oskrbo z električno energijo, sama pa ni imela dovolj generatorjev in je zato zaprosila za čezmejno pomoč, ki jo je prejela še isti dan. Za pomoč je pred kratkim zaprosila tudi Albanija, ki jo je prizadel potres. Že pred leti pa so evropske države, in še bolj državljani, demonstrirali solidarnost in priskočili na pomoč v t.i. balkanskih poplavah, ki so prizadele Bosno in Hercegovino, Hrvaško ter Srbijo. Mag. Domen Torkar je o Evropskem sistemu hitrega obveščanja povedal, da igra ključno vlogo pri reševanju in preprečevanju še večje škode. Enote morajo biti odzivne, država, ki pomoč prejema, pa mora zagotoviti vso logistično podporo enotam, da se življenje čim prej vrne v stare tirnice.

 

"Evropske vrednote, kot sta solidarnost in pripravljenost pomagati eden drugemu v nesreči, na primeru civilne zaščite zelo jasno pokažejo kako delujejo v vsakdanjem življenju," je zaključil dr. Stančič.

 

Mehanizem Unije na področju civilne zaščite že več kot desetletje podpira in dopolnjuje ukrepe držav članic na področju civilne zaščite, da se izboljša učinkovitost sistemov za obvladovanje naravnih nesreč in nesreč, ki jih povzroči človek, kar vključuje dejavnosti za preprečevanje nesreč ter pripravljenost in učinkovit odziv nanje. Sistem so vzpostavili leta 2001 in celovito prenovlili leta 2014, ko je stopil v veljavo nov zakonodajni akt EU na področju civilne zaščite. Slovenija ima tudi posebni enoti za reševanje iz podzemnih jam in gora, ki sta v stalni pripravljenosti in se lahko nemudoma odzoveta na nesrečo kjerkoli na kontinentu.

 

Na dan po najavi prve okužbe s Corona virusom v Sloveniji, tudi razprava ni bila imuna na to temo. Poveljnik Civilne zaščite Ptuj je ob tem povedal, da bodo ukrepali takoj, ko bo aktiviran občinski, pred njim pa še državni načrt varstva pred nalezljivimi boleznimi. Še pred slabim tednom so gostje v razpravi le naštevali možne ukrepe, ki pa so že 48 ur kasneje postali resničnost. O virusu je poveljnik povedal, da veljajo splošna načela higiene komuniciranja, govora, rok, prostorov in vsega ostalega. Tudi izogibanje kritičnih točk, če niso eksistenčno pomembna ali najnujnejša potovanja.

 

"Vse ostalo je normalno življenje. Naša naloga je, da vsi skupaj naredimo vse, da ne bi prišlo do panike in nerodnih ravnanj, ki bi povečala škodo. Pozivam vse - samo skupaj bomo lahko uspešni," je zaključil poveljnik Civilne zaščite Ptuj mag. Merc.

 

Razprava je spremljala razstavo “EU varujemo skupaj”, ki je nastala v sklopu istoimenske vseevropske kampanje in je potekala med 24.2. - 9.3.2020 v Qcentru na Ptuju. Prikazala je nekatere slovenske junake, zaradi katerih smo lahko bolj varni pred nevarnostmi. Obiskovalci razstave so imeli tudi priložnost prevzeti vlogo gasilca ali pilota in ovekovečiti svojo domišljijsko reševalno akcijo ter se fotografirati z ogroženim evropskim risom.

 

Dogodek ob dnevu Civilne zaščite je organiziral Zavod PIP v okviru Informacijske točke Europe Direct Podravje v sodelovanju z izpostavo Uprave RS za zaščito in reševanje Ptuj.

  • Facebook logo Facebook
  • Twitter logo Twitter
  • Google+ logo Google+
  • LinkedIn logo LinkedIn

Zadnje novice

  • EU delavnice na Srednji zdravstveni šoli Celje
    21. marec 2023
  • LAS - RAZNOLIKOST PODEŽELJA
    16. marec 2023
  • DELAVNICE EU V CELJSKEM MLADINSKEM CENTRU
    15. marec 2023
  • Nova priložnost #DiscoverEU za mlade
    14. marec 2023
  • Ozaveščanje o nasilju nad ženskami
    9. marec 2023

Anketa

Katera izmed prednostnih nalog Evropske komisije bo po vašem mnenju najbolj zaznamovala prihodnost EU?
  • Starejše ankete
  • Rezultati

Informacijske točke Europe Direct

Mreža EUROPE DIRECT je eno od glavnih orodij Evropske komisije, s katerim državljanom na lokalni ravni ponuja informacije in zbira povratne informacije o mnenju državljanov. Informacijske točke odgovarjamo na vprašanja, sodelujemo z lokalnimi zainteresiranimi stranmi, multiplikatorji in mediji ter spodbujamo razpravo z organizacijo konferenc in prireditev.

Mreža Europe direct točk po Sloveniji

ED Podravje ED Pomurje

ED Savinjska

ED Novo mesto

ED Zasavje

 

ED Koper -

Capodistria

 

Pomembne in koristne povezave za stik z EU

Uradni portal Evropske unije

Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji

Evropski parlament - Informacijska pisarna v Sloveniji

Europe Direct - informacijska služba

Predsedovanje Svetu EU

Druge uporabne in koristne povezave

Pomoč in nasveti za državljane EU

Praktične informacije o poslovanju v Evropi

Dialogi z državljani

EU Bookshop - publikacije o EU

Kariera v institucijah EU (EPSO)

 

Splošni pogoji uporabe spletne strani in zasebnost

 

Izvedba: Studio illustris

Prijava