V četrtek, 29. aprila, ob evropskem dnevu medgeneracijske solidarnosti, smo se družili na spletni razpravi Kaj pa medgeneracijska solidarnost? Dogodek je eden izmed številnih aktivnosti, ki se bodo pod okriljem Informacijskih točk Europe Direct v Sloveniji odvijale z namenom promocije prihajajoče Konference o prihodnosti Evrope. Na dogodku smo spregovorili o številnih vidikih medgeneracijske solidarnosti.
Profesorica dr. Jana Goriup je spregovorila o dobrih praksah po svetu in v EU ter osvetlila problematiko na področju oskrbe starejših pri nas.
Socialni delavki, ga. Mateja Škrinjar in ga. Martina Tekavc, iz Doma ob Savinji, sta več povedali o medgeneracijski solidarnosti v praksi, z veseljem pa sta poudarili, da se je medgeneracijska solidarnost med epidemijo pretvorila v drug kanal, in sicer na daljavo (voščilnice, priboljški, videoklici s celotnimi družinami).
Tanja Peček iz Javnega zavoda SOCIO je predstavila delovanje in poslanstvo Večgeneracijskega centra SOCIO.
Na dogodku smo poudarili tudi vidik, da se mora družba odzvati na podaljševanje življenja. Ljudje, ki so dalj časa aktivni in vitalni, lahko bolj pripomorejo k boljši družbi. Pogovor je tekel tako o sistemskem kot tudi družbenem spoprijemanju s kvalitetnim življenjem starostnikov kot tudi o aktivnemu staranju.
Dogodek je organizirala Informacijska točka Europe Direct Savinjska, ki deluje v okviru Celjskega mladinskega centra, spletna razprava pa je na voljo tukaj.
27. januarja 2021 je Evropska komisija sprejela in objavila zeleno knjigo o staranju, ki nagovarja spodbujanje solidarnosti in odgovornosti med generacijami, do katere lahko dostopate tukaj.
Dogodek delno financira EU.
#FutureofEurope!