Informacijska točka Europe Direct Pomurje je murskosoboškem paviljonu Expano organizirala Festival računalništva in sodobnih komunikacij (FRISK), ki je bil tokrat v celoti posvečen tehnologiji 5G.
O razvoju in bližajočem se prihodu tehnologije, ki bo oblikovala našo prihodnost, ter priložnostih, ki jih ponuja, so v okviru razprav, razdeljenih na tri vsebinske sklope, spregovorili Zoran Stančič, vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, Marjan Turk iz Direktorata za informacijsko družbo in informatiko na Ministrstvu za javno upravo, Boštjan Godler iz podjetja Iskratel, Pavel Kralj iz podjetja Telekom Slovenije ter Matjaž Gams, vodja Odseka za inteligentne sisteme na Inštitutu Jožef Štefan.
Razvojni preskok: od samodejne vožnje in e-zdravja do interneta stvari
Razvojni preskok na omrežje 5G bo po pojasnilih udeležencev pomenil predvsem nizko zakasnitev mobilnih komunikacij, kar bo močno spodbudilo razvoj samodejne vožnje in e-zdravja ter široko odprlo vrata internetu stvari. V primerjavi s trenutno tehnologijo bo omrežje 5G potrebovalo manjše bazne postaje, a v večjem številu oziroma na manjših razdaljah – omrežje bo z njimi torej gosteje posejano.
Priprav se je že lotila tudi Evropska unija, ki se je zavezala, da bodo države članice do konca leta 2020 v vsaj enem večjem mestu v državi zagotovile komercialne storitve 5G. Evropska komisija od držav članic zahteva, da do prihodnjega leta podelijo pionirske frekvence za tehnologijo 5G in mobilnim operaterjem zagotovijo 1GHz širine. Javni razpis novih frekvenc za mobilne komunikacije je predviden v prvi polovici leta.
Prve komercialne storitve 5G v Sloveniji do konca leta 2020
Kot je v uvodnem segmentu dogodka povedal vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, so po vsej Evropski uniji doslej vzpostavili že 60 testnih točk in frekvenc. Prav tako so zasnovali 11 čezmejnih transportnih koridorjev, v katerih bodo potekala testiranja povezanih vozil. Pred komercialnim prihodom omrežja 5G so stekle številne raziskave, katerih prve konkretne rezultate pričakujejo v prihodnjem letu. Sama hitrost prehoda na tehnologijo 5G po njegovih besedah ni odvisna le od Evropske komisije, temveč predvsem od gospodarstva in vlaganj vanjo. Ob tem izpostavlja, da imajo nekatere države, na primer Kitajska, v primerjavi z Evropo rahlo prednost v zaprtem trgu.
Povzetek dogodka je na voljo v prispevku spletnega medija Sobotainfo.com. Prav tako prilagamo posnetek dogodka.